Przez / 4th Wrzesień, 2015 / Blog / Off

Seria ukrytych skarbów

Odkrycie, które byłoby porównywalne z odnalezieniem Titanica. 100 metrów długości, mocno chroniony i z bezcenną zawartością… Cała Polska żyje wiadomościami na temat tajemniczego pociągu znalezionego w ubiegłym tygodniu przez dwóch poszukiwaczy skarbów w południowo-zachodniej części Wałbrzycha, w pobliżu Hotelu Pałac Jugowice. Ale to nie wszystko. Polscy eksperci uważają, że ten skarb nie jest jedynym, który można znaleźć, mówi się o całej serii ukrytych skarbów!

Zniknięcie bez śladu

Specjaliści donoszą, że znaleziony pociąg jest jednym z trzech pociągów, które w styczniu 1945 roku wjechały do Wałbrzycha i zniknęły bez śladu. Fakt, że pociąg jest opancerzony, wskazuje na jego szczególną zawartość, którą stanowi prawdopodobnie złoto, dzieła sztuki i dokumenty dotyczące II wojny światowej. Nie wiadomo, czy w tym konkretnym pociągu znajdują się skarby, możliwe, że są one ukryte w jednym z dwóch innych, jeszcze bardziej chronionych pociągów, które muszą znajdować się gdzieś w kompleksie tuneli. Dwaj poszukiwacze skarbów, którzy znaleźli pojazd, są przekonani, że to jest właściwy pociąg. Domagają się oni mianowicie 10% znalezisk, którymi ma być wypełniony ten tajemniczy skład.

Tajemnice z korytarzy tunelowych

Jak to możliwe, że ten pociąg był ukryty przez tak długi czas? Przyjmuje się, że były żołnierz, który wówczas pomagał w ukryciu pojazdu, ujawnił tajemnicę miejsca na łożu śmierci. I rzeczywiście, specjalne obrazy radarowe zdają się potwierdzać tę historię. Długi na 100 metrów pociąg można zobaczyć na torze w tunelu pomiędzy Wrocławiem i Wałbrzychem.

Gigantyczne projekty

Tunel jest częścią Projektu Riese (niem. “gigant”), podziemnego systemu tuneli, który został zbudowany podczas  II wojny światowej przez Niemców. Powodem, dla którego skarby zostały ukryte właśnie w tej części Polski jest inna cześć tego projektu, Zamek Książ. Plotka głosi, że Hitler chciał tutaj ustanowić swoja swoją główną siedzibę. Pokoje były przygotowywane na jego przybycie. Jednak większość prac w tym projekcie odbywała się pod ziemią. Zbudowano rozległy kompleks tuneli w celu ukrycia skarbów takich jak złoto, dzieła sztuki i dokumenty, ale również w celu ukrycia produkcji broni. Jednak kiedy oddziały sowieckie zajęły Wałbrzych, Niemcy uciekli. Pomysł, aby odebrać ukryte skarby, nigdy nie stał się rzeczywistością.

Złota pokusa

Odkrycie pociągu, a być może kilku pociągów, przyciąga na Dolny Śląsk wielu poszukiwaczy złota. Poszukiwania prowadzone są jednak na własne ryzyko. Piotr Żuchowski, sekretarz stanu ds. kultury, wezwał wszystkich do zaprzestania poszukiwań. Istnieje ryzyko, że w pociągach mogą znajdować się ukryte miny lub inne materiały wybuchowe, więc może być to bardzo niebezpieczne.

System tuneli jest ogromny. Zakłada się, że nawet 30% tuneli zostało jeszcze nieodkrytych (częściowo ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia się). Jednak niektóre z korytarzy są dostępne dla turystów, jedno z wejść do kompleksu znajduje się w Walimiu, który jest położony w pobliżu hotelu Pałac Jugowice. Czy tajemniczy pociąg i ukryte w nim skarby rozbudziły Państwa ciekawość, podobnie jak u poszukiwaczy złota? Czy chcieliby Państwo zobaczyć ciemne korytarze tego gigantycznego projektu na własne oczy? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i skorzystania z okazji do wyobrażenia sobie siebie w świecie poszukiwaczy skarbów.