Zamek Książ Pałac Jugowice

Zamek Książ

Zamek Książ jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Jego lokacja czyni go wyjątkowym w całej Europie – leży on na majestatycznym wzniesieniu przy rzece Pełcznicy, w otoczeniu wspaniałych lasów. Nazywany jest nie bez powodu perłą Dolnego Śląska.

Historia

Budowa zamku rozpoczęła się w 933 roku. Niestety, z oryginalnej zabudowy niewiele zostało, po tym jak po II wojnie światowej zamek został splądrowany. Resztki antycznych mebli zniszczyli Rosjanie podczas epoki komunizmu. Obecnie zamek i otaczające go ogrody są otwarte dla publiczności. Sale Maksymiliana, chińska, włoska, zielona i myśliwska oddają doskonale ducha epoki i dają wyobrażenie o tym, jak zamek wyglądał niegdyś. Co ciekawe, zamek Książ stanowił cześć Projektu Riese, rozpoczętego przez Hitlera podczas II wojny światowej. Teren, na którym znajduje się zamek został przecięty siecią podziemnych korytarzy, stworzonych przez jeńców wojennych.

Zamek

Zamek Książ jest monumentem historycznym. Znajduje się w nim galeria oraz dwie restauracje. Zamek jest dostępny dla zwiedzających przez cały rok. W dawnych pałacowych stajniach znajduje się obecnie stadnina koni rasowych. Co roku organizowane są tu giełdy, na które ściągają znawcy z całego świata.

Rozmach

Odwiedzający zafascynowani są wielkością i rozmachem zamku. To, jak również jego burzliwa historia sprawiają, ze jest to miejsce, które warto odwiedzić.

  • Adres: Ul Piastów Śląskich 1, 58-306 Wałbrzych
  • Odległość od Pałacu Jugowice: 18 km, ok. 25 min

Powrót