Zamek Grodno Pałac Jugowice

Zamek Grodno

Na Dolnym Śląsku znajdą Państwo wiele zamków, pałaców i pałacyków. Jednym z nich jest zamek Grodno, położony na wysokości 450 m.n.p.m. w północnej części Gór Sowich. Jego historia nie jest dobrze znana – wiele dokumentów zaginęło bezpowrotnie. Legenda głosi, że zamek został wzniesiony około roku 800 przez angielskiego rycerza. Pierwsze źródła pisane dotyczące zamku pochodzą z 1315 roku. Wiadomo, iż pod koniec XIII wieku zamek rozbudowano i ze następnie dostał się w ręce władców Czech. W trakcie wojny trzydziestoletniej zamek został splądrowany i w dużej mierze zniszczony. Kolejni właściciele nie zdołali podnieść go z ruiny, a wręcz przeciwnie – przyczynili się również do jego upadku. W 1869 roku po uderzeniu piorunem spłonęła jedna z zamkowych wież. Po II wojnie światowej zamek kilkakrotnie odnawiano – prace restauratorskie trwają do dziś.

Obecna funkcja

Zamek pełni obecnie rozmaite funkcje. Jest m.in. punktem informacji turystycznej, wykorzystywany jest także jako galeria sztuki. Zamek Grodno można również wynająć na przyjęcia i imprezy okolicznościowe. Krótko mówiąc – o rzut beretem od Pałacu Jugowice znajda Panstwo ciekawy obiekt historyczny.

  • Ceny: Dorośli 10 zł , dzieci 7 zł
  • Zamek Grodno jest otwarty w okresie od października do kwietnia od 9.00 do 17.00 od poniedziałku do piątku oraz od 9.00 do 18.00 w weekendy.
  • Odległość od Pałacu Jugowice: 2 km

Powrót