Wrocławskie krasnoludki Pałac Jugowice 1Wrocławskie krasnoludki Pałac Jugowice 2Wrocławskie krasnoludki Pałac Jugowice 3

 

Wrocławskie krasnoludki

Uważni turyści bardzo szybko dostrzegają tych malutkich mieszkańców Wrocławia. Krasnoludki odlane z brązu rozlokowane są w rożnych miejscach wrocławskiej starówki. Pierwsza rzeźba umieszczona została w 2001 roku – był to swoisty hołd złożony ludowemu ruchowi oporu: Pomarańczowej Alternatywie. Krasnoludek był symbolem pokoju. Od tego momentu co roku pojawiają się kolejne krasnale, zaś ich popularność stale rośnie.

Krasnoludki na każdym rogu

Krasnoludki projektowane są przez artystów z całej Polski, zaś ich fundatorami są firmy i biura. Niemal każda ulica chce mieć swojego krasnoludka. Możecie je Państwo znaleźć przy restauracjach, biurach budynkach uniwersyteckich oraz na dachach tramwajów. Ciekawostka: na trzech położonych obok siebie ulicach krasnoludki wspinają się po latarniach ulicznych – stad tez ich nazwa: Słupniki. Również w fontannie przy Teatrze Lalek można znaleźć siedem krasnali. W 2008 roku pojawiły się pierwsze trzy panie krasnoludki, kolejna przybyła w 2009. W 2012 roku we Wrocławiu można było doliczyć się ponad 220 krasnali, zaś w 2013 było ich już ponad 250.

Trasy spacerowe

Krasnale stały się symbolem miasta. Jeśli chcą Państwo odbyć spacer krasnoludkową trasą zachęcamy do zaopatrzenia się w specjalną mapę. Dostępna jest ona w biurze turystycznym obok biblioteki, adres:

  • Adres: Rynek 14, Wrocław
  • Odległość od Pałacu Jugowice: 75 km, ok. 1,5 godz.

Powrót