Wrocław interesujące miejsca i wycieczki  Pałac Jugowice 1Wrocław interesujące miejsca i wycieczki  Pałac Jugowice 2Wrocław interesujące miejsca i wycieczki  Pałac Jugowice 3

 

Wrocław

Położony na południu kraju Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce – według wielu: równie pięknym jak Karków. Będący stolicą Dolnego Śląska Wrocław liczy ok. 635.000 mieszkańców. Ze względu na niezliczone mosty i wysepki Wrocław bywa nazywany Wenecją Północy. Bogata historia miasta jest znajduje odbicie w każdym zakątku miasta. To również bardzo „wysportowane” miasto – w przeszłości było gospodarzem Euro basket (1963 in 2009), europejskich mistrzostw w siatkówce kobiet w 2009 oraz Euro 2012. W 2016 roku Wrocław pełnić będzie funkcję kulturalnej stolicy Europy, zaś w 2017 roku będzie organizatorem Mistrzostw Świata.

Historia

Położenie Wrocławia jest niezwykle korzystne – usytuowany jest on w miejscu przecinania się wielu szlaków handlowych, na bardzo płodnych glebach. W zamierzchłej przeszłości tereny te zamieszkiwały germańskie plemiona Silingów i Lugierów. Około 6 wieku przybyły tu ludy zachodniosłowiańskie. Aby chronić i zarazem kontrolować pojawiających się tu regularnie kupców, założony został około roku 800 gród. Jego fundatorami byli władcy z dynastii Przemyślidów, których znamienitym przedstawicielem był Wratysław I. To jego imię zostało więc uwiecznione w nazwie miasta. W średniowieczu gród nazywany był z niemiecka Preßlau, Breslaw zaś potem definitywnie Breslau. W Polsce odżyła stara nazwa grodu, wywodząca się od Wratislawa, jednak zmieniona w formę Wrocław (skrót od Wrocislaw).

Architektura Wrocławia

We Wrocławiu znajdą Państwo wiele atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest oczywiście Rynek, reprezentujący cały przekrój historii architektury – od gotyku po art nouveau. Szczególną atrakcję stanowi późnogotycki Ratusz, będący jednym z najlepiej zachowanych zabytkowych ratuszy w Polsce.

Na Ostrowie Tumskim znajduje się katedra pod wezwaniem Jana Chrzciciela, zaś w pobliżu – gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego – znamienity przykład architektury barokowej ze słynną aulą Leopoldina.

Inne miejsca, które warto zobaczyć podczas wycieczki do Wrocławia to neogotycki Dworzec Główny, Panorama Racławicka, czy tez słynna Hala Stulecia, dzieło słynnego architekta Maksa Berga, wpisana w 2006 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Warto zarezerwować czas, by odwiedzić Jasia i Małgosię – dwa domki przycupnięte w cieniu kościoła Św. Elżbiety, nazwane na cześć bohaterów słynnej bajki braci Grimm. Jeszcze więcej ciekawostek znajdą Państwo na Jatkach – dawniej ulicy rzeźników, dziś siedzibie słynnych galerii i urokliwych sklepików.

Oprócz tych atrakcji turystycznych Wrocław zaprasza Państwa do niezliczonych kawiarenek i restauracji. To w kombinacji z kilkoma fantastycznymi centrami handlowymi, przyczynia się do rosnącej popularności Wrocławia wśród zagranicznych turystów.

Wyspy

Najsłynniejsza z wrocławskich wsyp – Ostrów Tumski – jest równocześnie jedną z najstarszych części miasta. Góruje ona nad miastem dwoma strzelistymi wieżami Katedry pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, skąd rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama miasta. Na Ostrów łatwo dostać się z Rynku. Jeśli zdecydują się Państwo zawiesić kłódkę na Moście Tumskim, nie zapomnijcie wyrzucić klucza do Odry – tego wymaga tradycja. Mogą Państwo zdecydować się również na rejs Odrą – początek trasy wypada właśnie przy Ostrowie Tumskim.

Dodatkowe informacje

Nie ma właściwie zlej pory na wizytę we Wrocławiu. Każda pora roku oferuje inne atrakcje. Mogą Państwo na przykład rozkoszować się wspaniałą przyrodą w centrum miasta. Dwa najsłynniejsze miejsca to oczywiście Ogród botaniczny oraz Park Szczytnicki. Spacerując po mieście natkną się Państwo na urocze krasnoludki, rozlokowane po całej starówce. Mogą Państwo złożyć również wizytę w najczęściej odwiedzanym parku wodnym w Europie – Aquaparku Wrocław.

Również zima jest dobrą porą na odwiedzenie miasta. Rynek główny w okresie świątecznym lśni feerią kolorowych światełek i ozdób bożonarodzeniowych, które w kombinacji z delikatnymi płatkami śniegu stwarzają prawdziwie świąteczną atmosferę. A jeśli boicie się, ze mieszkańcy miasta popadają w styczniu i lutym w sen zimowy – musi być naprawdę tęgi mróz, aby przegonić ich z ulubionego pubu!

  • Odległość od Pałacu Jugowice: 75 km, ok. 1,5 godz.

Powrót