Nowa Ruda Pałac Jugowice

Nowa Ruda

Nowa Ruda (Neurode) jest miastem w południowozachodniej części Polski, tuz przy granicy z Czechami. Położona jest nad rzeką Włodzicą w Górach Sowich. Miasto leży na dawnym szlaku handlowym, wiodącym z Czech na Dolny Śląsk oraz do Niemiec. Miasteczko sprawia wrażenie, że czas się tu zatrzymał.

Byle miasto górnicze

Miasteczko znane było jako ośrodek górniczy, obecnie jednak słynie głównie z przemysłu. Pierwsze wzmianki o Nowej Rudzie pochodzą z 1434 roku. Wydobycie węgla odcisnęło swe piętno na historii miasta. Podczas II wojny światowej doszło to do wielkiej katastrofy górniczej w kopalni Ruben, w której życie straciło 187 górników. Pomimo wielu wypadku i katastrof to właśnie kopalnie oraz zakłady przemysłowe (głównie tekstylne) są najpopularniejszymi miejscami zatrudnienia dla mieszkańców Nowej Rudy. Historię, z kopalniami w roli głównej, znajdą Państwo w miasteczku na każdym kroku, mimo, iż ostatnią kopalnię zamknięto tu w 1994 roku. Począwszy od roku 2000 zamykane są również zakłady tekstylne, co znajduje odbicie w wysokim wskaźniku bezrobocia.

Miasteczko turystyczne

Nowa Ruda to niezwykle malownicza miejscowość. W okolicy wiele jest atrakcji turystycznych. Znajdą tu Państwo wiele zabytkowych kościołów oraz budynków historycznych. Oczywiście również kopalnie przyciągają turystów do Nowej Rudy. Obecnie uruchomiono specjalną trasę turystyczną, poświęconą w całości kopalniom. Mogą Państwo zobaczyć rożnego rodzaju aparaturę stosowana w kopalniach oraz odbyć podróż słynną kolejką górniczą.

  • Odległość od Pałacu Jugowice: 24 km, ok. 35 min

Powrót