Zloty Stok Kopalnie złota w Złotym Stoku Pałac Jugowice

Kopalnie złota w Złotym Stoku

W miejscowości Zloty Stok znajdą Państwo interesujące kopalnie. Tradycje górnicze sięgają tu ponad 1000 lat wstecz. W przeszłości zapanowała tu istna gorączka złota, kiedy okazało się , że ziemia wokół miasteczka bogata jest w metale szlachetne, między innymi złoto. Złoto pozyskiwano z wielu żył i lokalnych potoków. Obecnie w kopalniach w Złotym Stoku mogą Państwo podziwiać przekrój historii górnictwa z tamtej epoki. Pierwszy pisany dokument dotyczący tej gałęzi przemysłu w tym rejonie pochodzi z 13 wieku!

Programy interaktywne

Na początku dwudziestego wieku kopalnia została zmodernizowana. Założono elektryczność oraz doprowadzono linię kolejową, by połączyć Zloty Stok z Kamieńcem. W 1996 roku zaczęto organizować pierwsze wycieczki po kopalni. Trasy prowadzą do muzeum, tzw. chodnika śmierci, Gnoma (który według legendy strzegł zasobów złota) oraz do podziemnego wodospadu. Chodnik śmierci to wykuty na wyższej kondygnacji chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. W kopalni organizowane są również wycieczki łódką. Inne atrakcje oferowane przez kompleks to wspinaczki, przesiewanie złota, wykuwanie złotych monet oraz wydawanie certyfikatów kopalni złota. Jeśli chcą Państwo zwiedzić kopalnie, zalecamy uprzednie zarezerwowanie biletów. Można zarezerwować wycieczki z przewodnikiem w języku angielskim lub niemieckim.

Sugerujemy również zabranie butów przystosowanych do wędrówek oraz ciepłych ubrań. Również w lecie w kopalni jest chłodno i raczej wilgotno.

  • Ceny: 17 zł dorośli oraz 14 zł dzieci
  • Godziny otwarcia: 09.00-18.00 (1 kwietnia – 31 października) oraz 09.00 – 17.00 (1 listopada – 31 marca)
  • Adres: ul. Złota 7, 57-250 Zloty Stok
  • Odległość od Pałacu Jugowice: 63 km, ok. 1 godz 20 min

Powrót