Kopalnie w Walimiu Pałac Jugowice

Kopalnie w Walimiu

Kopalnie w Walimiu leżą w północnozachodniej części Gór Sowich. Stanowią one cześć Projektu Riese zapoczątkowanego przez Hitlera. Pozostałości prac z tego okresu przyciągają turystów i miłośników historii, ponieważ po dziś dzień pozostaje niejasne, jaki cel przyświecał dokładnie jego autorom. Jedna z hipotez mówi, iż kompleks ten miał być siecią podziemnych fabryk broni, połączonych licznymi korytarzami i budynkami gospodarczymi. Projekt ten nigdy nie został jednak ukończony.

Wielkość projektu

Po wizycie w kopalniach w Walimiu zorientują się Państwo, jak wielkim przedsięwzięciem był Projekt Riesen. Kilometry podziemnych korytarzy, w których wciąż jeszcze leżą porzucone narzędzia, świadczą o ogromie pracy wykonanej w tym miejscu przez przymusowych robotników i jeńców wojennych. Tunele mogą Państwo zwiedzać jedynie w towarzystwie przewodnika. Będąc w kopalniach warto odwiedzić również poświęcone im muzeum.

Sugestia: Jeśli chcą Państwo zwiedzić kopalnie w Walimiu, radzimy zabrać ze sobą ciepłe ubrania – średnia temperatura wewnątrz to 5 stopni, również w lecie.

  • Godziny otwarcia: 9.00 – 19.00
  • Adres: 3 Maja 26, 58-320 Walim
  • Odległość od Pałacu Jugowice: 7 km, ok. 10 min

Powrót