Auschwitz Birkenau Pałac Jugowice 1Auschwitz Birkenau Pałac Jugowice 2Auschwitz Birkenau Pałac Jugowice 3

 

Auschwitz

Kompleks Auschwitz tworzą trzy lokacje: Auschwitz I, obóz koncentracyjny, którego bramę wieńczy słynny napis “Arbeit macht frei”; Auschwitz II (Birkenau) – lepiej znany jako obóz zagłady; oraz obóz pracy w Monowitz. Obecnie odwiedzający mogą zwiedzić obozy Auschwitz I oraz II.

Auschwitz I

Auschwitz I był pierwszym obozem założonym przez nazistów w tym rejonie. W obozie gromadzeni byli mężczyźni i kobiety. Eksperymentowano tu z rożnymi metodami uśmiercania ludzi. To właśnie tu trafiały masowe transporty Żydów. W tej części obozu znajdował się również kompleks biur dla oficerów SS. Stąd tez zarządzano dalszą rozbudową obozu.

Auschwitz II

W Birkenau naziści umieścili większość maszyn masowej zagłady. Birkenau, liczące około 300 baraków, było w pewnym momencie największym obozem koncentracyjnym – w 1944 było tu uwięzionych około 100.000 osób. Teren obozu zajmuje blisko 200 hektarów – znajdują się tu ruiny, komory gazowe, krematoria oraz miejsca gdzie spoczywają prochy ludzkie. Wizyta w Birkenau należy do najbardziej przejmujących doświadczeń.

Film

Za niewielką opłatą mogą Państwo obejrzeć 15 minutowy film ukazujący pierwsze chwile po wyzwoleniu obozu. Film wyświetlany jest w centrum dla zwiedzających w Auschwitz I.

Zwiedzanie

Na wizytę w Auschwitz powinni Państwo zarezerwować sobie nieco więcej czasu. Wizyta w Auschwitz I trwa około 90 minut. Tyle samo czasu potrzebują Państwo na obóz w Birkenau. Warto odwiedzić oba obozy, aby wyrobić sobie pełen obraz dramatu, który tu się rozegrał.

Miejsce to stało się symbolem Holokaustu oraz zbrodni popełnionych przez nazistów na Polakach, Żydach, Romach oraz innych narodowościach.

  • Godziny otwarcia: W zależności od sezonu Tutaj znajdą Państwo aktualne godziny otwarcia.
  • Adres: Auschwitz leży na obrzeżach Oświęcimia przy ul. Więźniów Oświęcimia 20 (Uwaga: Dostęp do parkingu od strony ul. Stanisławy Leszczyńskiej 11). Muzeum leży około 2 kilometrów od stacji, tam mogą Państwo skorzystać z komunikacji miejskiej.
  • Odległość od Pałacu Jugowice: 280 km, ok. 2 godz. 45 min. Jeśli chcą Państwo odwiedzić obóz indywidualnie, mogą Państwo skorzystać z naszej wypożyczalni samochodów. Więcej informacji na ten temat znajda Panstwo

Powrót