Wykaz atrakcji w okolicy Pałac Jugowice PanoramaWykaz atrakcji w okolicy Pałac Jugowice WrocławSzczytnicki Park Wrocław (Breslau) Palac Jugowice 3

 

Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie

Park Krajobrazowy Sudety Wałbrzyskie leży na zachód od Pałacu Jugowice (ok. 20 km). Warto poświęcić czas na zapoznanie się z tym osobliwym naturalnym kompleksem widoków, unikatowych zarysów terenu oraz interesujących kamieniołomów. Park leży w Sudetach Środkowych na terenie takich miast, jak Jedliny-Zdrój, Wałbrzych oraz Boguszów-Gorce. Obejmuje Góry Suche, Góry Wałbrzyskie i Góry Kamienne, a łączna powierzchnia terenu wynosi ponad 6400 ha.

Krajobraz skalny

Warto odwiedzić Sudety Wałbrzyskie ze względu na imponujące widoki oraz ciekawy rysunek terenu – pagórki i doliny przecinane wstęgami potoków. Podczas wędrówki nie sposób nie odwiedzić najwyższego punkt parku – Waligóry – który ma 936 m n.p.m. Do najciekawszych elementów wyróżniających teren od innych miejsc w okolicy należą licznie występujące osuwiska i osypiska skalne. Warte ujrzenia własne oczy są również stożki (Borowa czy Trójgarb) będące dowodem na dawną aktywność wulkaniczną Sudetów Wałbrzyskich.

Teren parku należy do tak zwanej zlewni Morza Bałtyckiego. W miejscu tym do jednego punktu spływają zarówno wody powierzchniowe, jak i gruntowe. Zresztą okolica obfituje w potoki oraz niewielkie rzeki, które urozmaicają krajobraz i sprawiają, że wędrówki po parku okazują się jeszcze ciekawsze.

Kamieniołomy

Dla miłośników nieco innej formy krajobrazu niż szata roślinna czekają kamieniołomy w wyrobiskach skalnych (w znacznej większości nieczynne). Należą do nich takie miejsca, jak Małpia Skała (północny stok Kostrzyny) czy Czerwone Skały (północno-zachodni stok Suchawy). Wokół opuszczonych kopalń powstały atrakcyjne ścieżki turystyczne oraz trasy piesze, ukazujące nieco inne, ale równie interesujące oblicze Sudetów Wałbrzyskich, dla których warto poświęcić nieco wolnego czasu.

Inne atrakcje w okolicy

W pobliżu Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich znajdują się również inne warte zobaczenia miejsca. W Małym Wołowcu można zachwycić się najdłuższym tunelem kolejowy w Polsce – wynosi 1601 m. Wydrążony został w latach 1907-1912, odgrywając niemałą rolę podczas wojny francusko-pruskiej. Wykończenie z kamiennych klińców otoczone dziką zielenią sprawia, że obiekt stanowi interesujący element tamtejszego krajobrazu.

Podczas spaceru po okolicy parku można natknąć się na XIII-wieczne ruiny zamku, a także uroczy drewniany kościół z XVI wieku. Jednak największą atrakcję regionu stanowi wałbrzyski Zamek Książ należący do rodziny Hochbergów. Na terenie samego parku znajdują się natomiast dwa interesujące rezerwaty: „Przełomy pod Książem” (rezerwat leśny) oraz „Jeziorko Daisy” (nieczynny kamieniołom wapienia).