Dla wielu osób zwierzak jest członkiem rodziny - bardzo często ludzie twierdzą wręcz, że im dogłębniej poznają innych ludzi, tym bardziej wolą zwierzęta. Osoby, które nie mają w domu żadnego czworonoga, a chciałyby takowego przygarnąć, mają obawy co do tego, czy zwierzak nie uwiąże ich w domu, przez co nie będą mogli podróżować tyle, ile by chcieli. Wiadomo bowiem, że pozostawienie pupila w hotelu dla zwierząt, czy nawet pod opieką rodziny, budzi pewien wewnętrzny sprzeciw. Ponieważ nasz hotel jest otwarty na wizyty wszelkiej maści psiaków, chcielibyśmy przybliżyć temat podróży z pupilem.
Pies, który jeździł w podróże
Na Instagramie rekordy popularności biją profile lifestylowe o przeróżnej tematyce. Wśród nich swoje miejsce znalazł też, rzecz jasna, konta osób, które głównymi bohaterami uczyniły swoich czworonożnych przyjaciół. Nierzadko, oprócz codziennych perypetii, pokazują też, w jaki sposób zorganizować wyjazd, jeśli posiada się zwierzaka, i to bez względu na to, czy podróż odbywa się samochodem, pociągiem lub nawet samolotem, czy odwiedza się tylko rodzime zakątki, czy też wybiera na podbój innych krajów.
Psi Bagaż
Uwaga, lista nie jest krótka, ale na szczęście część rzeczy zajmuje niewiele miejsca. W “psiej walizce” na pewno znaleźć się muszą:
- pieskie papiery, a więc książeczka zdrowia (z aktualnymi szczepieniami), a jeśli wyjeżdżamy poza Polskę - również paszport;
- pieską apteczkę - a więc artykuły pierwszej pomocy, jeśli do pieska przyczepi się kleszcz, zrani się w łapę (coś do dezynfekcji), preparat do przemycia oczu, no i rzecz jasna - leki, o ile zwierz jakieś przyjmuje;
- chusteczki, ręczniki papierowe, a także, skoro już jesteśmy przy higienie - psią szczoteczkę i pastę do zębów; nie zapominajmy też o woreczkach do sprzątania po psie;
- obowiązkowo - obrożę lub szelki (z adresatką, z numerem kontaktowym), smycz i kaganiec;
- świeżą wodę i jedzenie, a także miski (dostępne są składane, silikonowe, dedykowane właśnie do celów turystycznych). Na wyjazd warto zabrać psu karmę, do jakiej jest przyzwyczajony - nie dodawajmy mu niepotrzebnego stresu, serwując mu karmę, która w dodatku może nie przypaść mu do gustu. Dodatkowo warto wziąć dla psa bidon z wodą, który można ze sobą zabrać na czas wędrówek;
- no i wreszcie - ukochany kocyk czy zabawki. Te akcesoria dają psom poczucie bezpieczeństwa. Nawet dorosłe psy lubią mieć obok swojego ulubionego pluszaka.
Przygotowanie do podróży
Zaczynając od podstaw, planując wyprawę należy zorientować się, czy hotel, w którym będziemy nocować, akceptuje obecność zwierząt i jakie obowiązują z tego tytułu opłaty. Podobnie jest z atrakcjami turystycznymi i plażami - nie wszędzie obecność psów jest mile widziana. Warto też, dmuchając na zimne, zdobyć namiary na lekarza weterynarii lub pogotowie weterynaryjne w okolicy, w której będziemy przebywać.
Ponadto, tak samo, jak człowiek, podróżując w różne zakątki świata musi odbyć szczepienia, zakupić choćby węgiel czy smectę, tak i psa należy przygotować pod względem zdrowotnym. Oprócz, wspomnianych już, szczepień obowiązkowych (przeciw wściekliźnie, chorobom zakaźnym - na pewno weterynarz wskaże, jakie są konieczne), dobrze też zabezpieczyć czworonoga przeciw pasożytom (kleszcze, pchły, tasiemce). Jeśli psy są wyjątkowo mocno narażone na stres, trzeba też pamiętać o zapisanych przez weterynarza środkach na uspokojenie.
Jeśli czeka go długa podróż w zamknięciu, np. w transporterze w samolocie, to również należy go z nim oswoić. Nie wolno skonfrontować go z takim rozwiązaniem dopiero w trakcie samej podróży, bo to dla niego duży i zupełnie zbędny stres. Ze względu na ten stres, a także możliwą chorobę lokomocyjną, jedzenie i picie należy zwierzęciu podać nie tuż przed wyjściem z domu, ale około 2-3 h przed.
Samochód, kolej, samolot?
Pociąg. Małe pieski naszymi kolejami jeżdżą za darmo - o ile są w kontenerku (nawet za małego Yorka może być pobrana opłata, jeśli znajduje się tylko na rękach właściciela. Dla większych psów trzeba już wykupić bilet. Co więcej, trzeba pamiętać, że w wagonie z przedziałami współpasażerowie muszą na psa wyrazić zgodę, więc jeśli wybieramy miejscówkę, to najlepiej w pociągu bez przedziałów.
Samochód. Przy dłuższej podróży trzeba dla psiaka przygotować miejsce. W zależności od modelu auta, może być to bagażnik lub tylne siedzenie samochodu. Powinien być też albo zabezpieczony pasami, albo znajdować się w transporterze - jest to rozwiązanie dla małych psów, lub większych, ale wciąż mieszczących się w transporterze. Bardzo duże psy powinny już podróżować w bagażniku, w przestrzeni wydzielonej kratką od reszty pojazdu. Dobrze też pilnować temperatury (nie powinna być zbyt wysoka), uchylać okno, by pies zaczerpnął powietrza i zatrzymywać się na postoje.
Jeśli chodzi o samolot, to wiele zależy od zasad narzuconych przez konkretną linię lotniczą - informacje znaleźć można najczęściej na stronie internetowej linii ( w większości podróżować mogą z właścicielem w kabinie, tudzież w luku bagażowym w zabezpieczonym kontenerze.
Pies w hotelu - o czym należy pamiętać?
Przede wszystkim, nie warto jest psiaka do pokoju przemycać bez wiedzy pracowników, tylko po to, by uniknąć płacenia za pupila (a znamy takie sytuacje). Warto mieć na uwadze, że pomimo kaucji na poczet ewentualnych napraw zniszczeń, opłata uiszczana jest również dlatego, gdyż znacznie więcej pracy wymaga sprzątnięcie pokoju po wizycie pieska, i przygotowanie go do noclegu następnych gości. Psa trzeba wyprowadzać na smyczy, powinien też mieć kaganiec. Dobrze też zasięgnąć w hotelowej recepcji informacji w jakich częściach hotelu piesek może przebywać (często nie wolno ich wprowadzać na przykład do restauracji lub SPA). Dobrze też postarać się najpierw zaaklimatyzować pieska w nowym miejscu i nie zostawiać go samego, nawet, jeśli to tylko godzina czy dwie - jeśli pies nie podróżuje często, może być niespokojny, szczekać i drapać w drzwi. Najlepiej wychodzić po prostu razem z nim. No i, rzecz elementarna, ale dobrze o niej pamiętać - starajmy się zostawić dobre wrażenie i chociaż pobieżnie po piesku posprzątać.